İspanya Başbakanı istifa etmeme kararı aldı

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, eşi Begona Gomez’in hakkındaki suçlamaların ardından bugün istifa edip etmeyeceğine yönelik kararını açıkladı. Başbakan Sanchez, bir süre düşündükten sonra görevde kalmaya karar verdiğini bildirdi.

Ülke gündemine damga vuran açıklamanın ardından, hafta sonu boyunca İspanya’da Sanchez’in istifa etmemesi için gösteriler düzenlenmişti.

Başbakan Sanchez, Gazze’deki katliamı en üst perdeden dile getiren ve İsrail’i eleştiren en cesur Batılı lider olarak karşlımıza çıkıyor. Filistin’in devlet olarak tanınması için, ülkeleri ziyaret ederek diplomasi yürütüyor.

NE OLMUŞTU?

Aşırı sağ sempatizanı “Temiz Eller” adlı sendikanın suç duyurusunun ardından, eşi Begona Gomez ile ilgili, nüfuzunu kullanarak bazı iş çevrelerine etki yapmak ve yolsuzluk iddialarıyla Madrid’deki bir mahkeme hakiminin gizli bir soruşturma başlattığının ortaya çıkmasından sonra Sanchez, görevinden ayrılmayı düşündüğünü duyurmuştu.

Sanchez, sosyal medya hesabından yaptığı ve “Vatandaşa mektup” başlığını attığı dört sayfalık açıklamada, “Hükümetin başında devam mı etsem, yoksa bu yüksek onurdan vazgeçsem mi? Buna değer mi sorusunu acilen yanıtlamam gerekiyor.” diyerek, kamuya açık tüm görüşmelerini bir süreliğine iptal ettiğini ve düşünmesi gerektiğini söylemişti.

Sanchez’in açıklamalarının ardından İspanyol basınındaki yorumlarda, Başbakan’ın olası bir istifayı düşüneceğini açıklamasının “siyasi bir taktik” olduğu görüşü öne çıkarılmıştı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x