Wells Fargo Tarih Verdi: Altın Rekor Seviyelere Yükselecek!

Altın söz konusu olduğunda yatırımcıların sabırlı olması gerekiyor. Bir ABD bankasına göre, piyasalar Federal Reserve’in bekleme modelini kabullenirken değerli metal yaz boyunca konsolide olmaya devam edebilir. Bununla birlikte, sarı metalin parlayacağı günler çok da uzak değil.

Altın önümüzdeki altı ay boyunca biraz çalkalanacak!

Wells Fargo’nun Reel Varlık Stratejisi Başkanı John LaForge, Federal Reserve‘in yılın son aylarına kadar faiz indirimine gitmesini beklemiyor. Piyasanın, Fed’in agresif para politikalarının sınırına ulaştığına dair somut işaretler gördüğünü söylüyor. LaForge, o zamana kadar piyasanın perakende piyasalarındaki doğal iniş ve çıkışların insafına kalacağını belirtiyor. Çinli ve Hintli alıcıların başını çektiği Asya’daki tüketicilerin fiziki külçe piyasası için önemli bir itici güç olduğunu ve rekor seviyelere yakın fiyatları desteklediğini kaydediyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD dolarının dirençli gücü nedeniyle yerel para birimleri zayıfladı. Bu süreçte merkez bankalarının ve enflasyondan korunmak isteyen tüketicilerin yoğun talebiyle altın fiyatları yükseldi. Bununla birlikte LaForge’a göre sarı metal bu ivmenin sınırına ulaşıyor olabilir. Bu bağlamda LaForge, şu değerlendirmesini paylaşıyor:

Hintli bir tüketiciyseniz, yılbaşından bugüne kadar altınınız birdenbire %30 daha pahalı hale geldi. Genelde tüketicilerin satın almayı bırakmadığını görüyoruz. Sadece biraz daha az satın alıyorlar. Bu yüzden altının önümüzdeki altı ay boyunca biraz çalkalanabileceğini düşünüyorum.

Wells Fargo’nun güncel altın tahminleri

Bankanın güncellenmiş yıl ortası fiyat tahminlerine göre, altın fiyatlarının 2.300 ila 2.400 dolar arasında işlem görmesini bekliyor. Bu aralığın 2025 yılı sonuna kadar 2.400 ve 2.500 dolara yükseleceğini öngörüyor. İleriye bakıldığında, bazı yatırımcılar altın piyasasına geri dönmeden önce Fed’in bir gevşeme döngüsüne girmesini beklerken, LaForge bunun bu kadar açık olması gerekmediğini söylüyor. LaForge, her türlü likidite olayının ya da niceliksel gevşemenin altını tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkarmak için yeterli olacağını belirtiyor. Bu konudaki görüşlerini şu şekilde açıklıyor:

Bir ya da iki yıl sürebilir, ancak faiz oranlarına bakıldığında yazı duvara asılmış durumda. Faizler daha fazla yükselemez. Yüksek faiz oranları, yüksek borç seviyeleriyle uğraşmak zorunda olan hükümetler için büyük bir sorun haline gelecektir. Faiz oranlarının tırmanmaya başlamamasını sağlamak için baskı olacaktır. Sadece ABD’de değil, dünyanın dört bir yanında borçlar birikiyor, bu yüzden bu kadar çok merkez bankasının altına yöneldiğini görüyorsunuz.

Bu durumda parlak metal masada bir seçenek olarak kalacaktır!

Batılı bireysel yatırımcılar altın piyasasına girmek için doğru zamanı beklemeye devam ediyor. Bununla birlikte, LaForge resmi altın alıcıları arasında böyle bir tereddüt görmediğini söylüyor. LaForge, bu yeni emtia süper döngüsünde hala yıllar olduğu için merkez bankalarının altın almaya devam etmesini beklediğini de sözlerine ekliyor.

Mevcut ortamda, yüksek emtia fiyatları enflasyon baskılarını inatla yüksek tutarken, ulusların servetlerini ve satın alma güçlerini korumak için altına yönelmeye devam edeceklerini belirtiyor. Bu bağlamda, “Borç bir sorun olduğu sürece, altın masada bir seçenek olarak kalacaktır” diyor. LaForge 2025 yılına kadar parlak metal için sağlam bir potansiyel görüyor. Bu nedenle, yatırımcıların iyi çeşitlendirilmiş bir emtia portföyü tutmaları gerektiğini söylüyor. Analist, şu açıklamayı yapıyor:

Esasen, boğa süper döngüleri talebi karşılayacak yeterli arzın olmamasıyla ilgilidir. Genel olarak, buna tüm tekneleri kaldıran bir gelgit olarak bakabilirsiniz ve yapabileceğiniz en kötü stratejik hareket, çok sevimli olmaya çalışmak ve bir varlığı diğerine tercih etmektir. Birinci kural: profesyonelce yönetilen bir emtia sepetine sahip olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x